W ciągu całego roku szkolnego 2021/2022 dzieci z Oddziału Przedszkolnego realizowały projekt edukacyjny ,,Oto Hałabała, zna go Polska cała!”. Jego celem było wprowadzenie przedszkolaków w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości dzieci otaczającym ich światem przyrody. Postać Hałabały idealnie się do tego nadaje, ponieważ mieszka on w lesie a jego przygody dzieją się w  tym otoczeniu podczas czterech pór roku. Była to też okazja, aby zachęcić najmłodszych do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z postacią pisarki Lucyny Krzemienieckiej i jej dorobkiem literackim dla dzieci. Pierwsze wrześniowe zadanie polegało na poznaniu postaci Hałabały i autorki książki oraz utworzeniu ich kącika w sali.

Dzieci z obrazkiem Hałabały

W następnym miesiącu dzieci oglądały stare wydania czasopisma ,,Świerszczyk” z którym współpracowała Krzemieniecka i wysłuchały opowiadania, z którego dowiedziały się dlaczego u krasnala jesienią nie pojawili jego skrzydlaci przyjaciele. Dzięki listopadowemu opowiadaniu o sójce, dzieci dowiedziały się, co to znaczy ,,wybierać się jak sójka za morze”, oraz podjęły się dokarmiania ptaków w karmniku. Poznały ptaki, które odlatują na zimę i te ,które z nami pozostają. Grudzień przyniósł opowiadanie o Babie Sabie i bukiecie szczęścia. Dzieci poznały różnicę między jemiołą a jemiołuszką i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytane, co to jest szczęście i co dla nich jest wielkim szczęściem . Padały różne odpowiedzi, ale wszyscy zgodnie uznali, że najważniejsza to ta, w której padło stwierdzenie, że to rodzina , zdrowie i wspólnie spędzony czas. Kolejne zadanie projektowe to poznanie zwierząt, które są aktywne w nocy i w dzień na podstawie opowiadania ,,Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”.

dzieci z obrazkami zwierzat aktywnych w dzień i w nocy

Dzieci wykonały do tego zadania pracę plastyczną ,,Nietoperz”.

dzieci z obrazkiem Hałabały podczas karnawału

Następnie był karnawałowy z Hałabałą, w marcu poszukiwanie zwiastunów wiosny i zakodowanie dla Hałabały motyla.

zakodowany na macie do kodowania motyl z kubeczków

 

W kwietniu uczestnicy projektu wysłuchali opowiadania  ,,O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie” i wykonali obrazek wiewiórki, dowiadując się jak ważną rolę w rozsiewaniu nasion drzew spełnia to leśne zwierzątko. Majowe zadanie polegało na poznaniu pięknych, polskich kwiatów- maków i wykonaniu pracy plastycznej.

dzieci z makami i obrazkiem Hałabały

Czerwiec przyniósł naukę walczyka i wysłuchanie opowiadania ,,O słowiku, o gniewie i o kalinowym krzewie”. Z ostatniej opowieści dzieci dowiedziały się dlaczego słowik tak pięknie śpiewa nocami w maju i wysłuchały jego treli. Na zakończenie projektu wykonaliśmy wspólne zdjęcie z żalem żegnając się z Hałabałą. Podróż z nim przez wszystkie pory roku była bardzo pouczająca i przyniosła nam wiele radości. 

 

Skip to content